Przebarwienia

Przebarwienia zębów nie są tylko zmorą naszych zdrowych zębów, również zęby, które mają martwą miazgę mogą na swoim szkliwie mieć liczne przebarwienia, które leczone we wczesnym stadium nie spowodują dużego uszczerbku w ekstrakcji zębów.

W leczeniu przebarwień zębów stosuje się żele, pasy i płyny, które wybielają zęby, ale gdy to nie pomoże warto pójść na wizytę do lekarza stomatologa i posłuchać o innych metodach leczenia przebarwień zębowych.

Przyczyny przebarwień zębów stałych. Są to przede wszystkim:

  • wady wrodzone dotyczące szkliwa pacjenta
  • uboczne skutki przyjmowanych leków
  • zęby podjęte leczeniem zgorzela miazgi
  • urazy zębów

Warto co jakiś czas obserwować swoje zęby, gdy zobaczymy na nich plamy, jest to już pierwszy sygnał, że na szkliwie powstają przebarwienia, z którymi trzeba walczyć od razu. Dentysta bez badań stwierdzi, czy przebarwienia zębów dotyczą Was, widać to właściwie gołym okiem. Jest kilka przykładów, że przebarwienia zębów spowodowane są paleniem tytoniu, piciem kawy czy herbaty, warto ograniczyć spożywanie takich napojów i częściej dbać o higienę jamy ustnej. Proces rozjaśniania zębów u stomatologa trwa około godziny, ale gdy chcemy samodzielnie wykonywać wybielanie, zająć nam to może ponad 3 tygodnie, jest to dość duży czas w porównaniu do wizyt dentystycznych. Dokładna higiena jamy ustnej pozwoli zapobiec przebarwieniom szkliwa, warto także używać nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej.